„Thermidor” – motywy, inspiracje

Dodaj komentarz
Uncategorized

I dreamed I saw Joe Hill Last Night

wiersz Alfreda Hayesa z roku 1930 do muzyki Earla Robinsona z 1936, śpiewany przez Pete’a Seegera

Joe Hill, właśc. Joel Emanuel Hägglund (ur. 7 października 1879 w Gävle, zm. 19 listopada 1915) – pieśniarz, działacz związkowy, członek Robotników Przemysłowych Świata (IWW), poeta, dramaturg. Oskarżony o morderstwo, skazany. 19 listopada 1915 roku Joe  Hill stanął przed plutonem egzekucyjnym.

Jak się później okazało do skazania Hilla dążyli bogaci właściciele fabryk, tzw. Miedziowi Bossowie ze stanu Utah. Naciskali oni prokuratora, by zrobił wszystko, żeby Hill został skazany. Po drugiej wojnie światowej władze stanu Utah uznały, że proces Hilla nie był uczciwy i według standardów prawa nie powinien on zostać skazany na podstawie takich dowodów.

Which side are You on

piosenka napisana przez córkę i żonę górnika Florence Reece, w trakcie wojny górników z właścicielami kopalń w Hrabstwie Harlan, śpiewana przez Pete’a Seegera

This Land is Your Land

amerykańska piosenka folkowa. Została napisana przez Woody’ego Guthrie’go w 1940 roku, jako odpowiedź na, jego zdaniem cukierkową i nieprawdziwą pieśń Irvinga Berlina „God Bless America” Po raz pierwszy została opublikowana w 1945 roku.

James Connolly / The Citizen Army Song, The Blarney Pilgrims

James Connolly Irlandzki działacz narodowościowy i robotniczy, współorganizator tzw. powstania wielkanocnego. Był marksistą, syndykalistą i rewolucjonistą. Został skazany i stracony przez Brytyjczyków w 1916r.

We Shall Overcome – utwór demonstracyjny, który stał się kluczowym hymnem afro-amerykańskiego Ruchu Praw Obywatelskich (1955/68). Powszechnie uważa się, że tytuł i układ piosenki pochodzą z gospelowego utworu „I”ll Overcome Someday”, afro-amerykańskiego kompozytora Charlesa Alberta Tindley’a (1851-1933)

Where Have All The Flowers Gone?” (pol. Gdzie są kwiaty z tamtych lat?) – antywojenna piosenka z roku 1960, skomponowana przez Pete’a Seegera

Der Einheitsfrontlied sł. Bertolt Brecht, muz.Hans Eisler, 1935

Bella Ciao, anonimowa włoska piosenka antyfaszystowska, 1943

Ultimo Discurso Salvador Allende

Bread and Roses, sł. muz. i wykonanie Martin Whelan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s