„Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” – promocja polskiego wydania książki Jane Jacobs i wykład Grzegorza Piątka

Dodaj komentarz
Uncategorized

jacobs

18 lutego o 18:00 Teatr Polski w Bydgoszczy i Centrum Architektury zapraszają na promocję polskiego wydania książki Jane Jacobs „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” oraz wykład Grzegorza Piątka. Spotkanie odbędzie się w ramach wydarzeń kontekstowych wokół spektaklu „Detroit. Historia ręki”.

 

 

Kilometrowe korki?
Ulice opanowane przez banki?
Kosztowne deptaki, po których nikt nie depcze?
Niebezpieczne parki?
Ucieczka na przedmieścia?

Ameryka przeżywała te problemy jako pierwsza, a Jane Jacobs nie tylko je opisała, ale zaproponowała sposoby na wyjście z impasu. Zapraszamy na premierę pierwszego polskiego wydania książki Jane Jacobs „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”!

Dzieło aktywistki i dziennikarki wywołało burzę w Nowym Jorku w latach 60. i okazało się jednym z najważniejszych książek o mieście opublikowanych w XX wieku. „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” było pierwszą głośną salwą w wojnie z modernistyczną urbanistyką, z dominacją blokowisk i centrów handlowych, parkingów i tras szybkiego ruchu. Jane Jacobs była dziennikarką, pasjonatką architektury i miejskiego życia, a jednocześnie oburzoną obywatelką Nowego Jorku, która na własnej skórze odczuwała skutki arogancji i megalomanii władz miasta, urbanistów i deweloperów. Aktywnie działała na rzecz lokalnej społeczności, skutecznie blokując między innymi budowę trasy szybkiego ruchu przez sam środek Manhattanu oraz przedłużenie Piątej Alei przez Washington Square Park, a także krytykując plany budowy World Trade Center. Oprócz błyskotliwych obserwacji z Nowego Jorku, Bostonu, Filadelfii, Pittsburgha, San Francisco czy Los Angeles, Jane Jacobs przedstawiła konkretne rozwiązania sprzyjające naturalnemu i harmonijnemu rozwojowi miast i ich mieszkańców. Książka inspiruje aktywistów, socjologów i architektów do dziś, a jej polskie wydanie uczy jak pokierować rozwojem również naszych miast.

Spotkanie rozpocznie się wykładem Grzegorza Piątka (ok. 30min.),
po czym przewidujemy otwartą dyskusję.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grzegorz Piątek – architekt i historyk architektury. W 2006 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 2005–2011 był redaktorem miesięcznika „Architektura-Murator”. Od 2011 roku współtworzy Fundację Centrum Architektury. Był kuratorem wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą między innymi podczas XI Biennale Architektury w Wenecji oraz w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Royal Institute of British Architects w Londynie. Został nagrodzony doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie w 2009 roku.

10363580_845518918839551_5532151882687881453_nCentrum Architektury to fundacja zarejestrowana w Warszawie w 2011 roku. Powstała z potrzeby rozwijania i popularyzacji wiedzy o architekturze.

Architektura dotyczy wszystkich – i projektantów, i użytkowników, zatem:
Trzeba rozmawiać o niej i z jednymi, i z drugimi
Trzeba szukać sposobów na tłumaczenie jej nieprofesjonalistom
Trzeba dbać o to, by architektura była nie tylko ładna, ale i mądra
Im więcej wiedzy i rozmowy o architekturze, tym lepsze środowisko, w którym żyjemy.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s