TTIP – Partnerstwo czy pułapka transatlantycka? debata 6.03.2015 g.18:00

Dodaj komentarz
Uncategorized

Za plecami społeczeństw Europy i Stanów Zjednoczonych rządy i elity finansowe negocjują projekt wielkiego rynku transatlantyckiego. Chcą się dogadać do końca tego roku. W opinii jego pomysłodawców TTIP czyli Transatlantyckie Porozumienie w dziedzinie Handlu i Inwestycji ma przynieść same korzyści – mniejsze ceny, więcej miejsc pracy. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Już sam tajny i pozbawiony społecznej legitymizacji sposób rokowań wokół TTIP stanowi uderzenie w demokrację. Jeszcze
groźniej wygląda zawartość Traktatu, która wyciekła do opinii publicznej. Traktat podnosi wielkie korporacje do rangi państw. Otwiera drogę do ataków na prawa pracownicze, związkowe i konsumenckie. Na ołtarzu wielkiego kapitału składa usługi publiczne, systemy zabezpieczeń socjalnych i dobra wspólne. Znosi regulacje chroniące konsumentów przed produktami szkodliwymi dla zdrowia i niespełniającymi norm ekologicznych. Czy grozi nam dyktatura korporacji? Czy wielki rynek transatlantycki narzuci nam reguły i standardy rodem z Chin? Czy po raz kolejny kapitał każe nam płacić za swoje partykularne korzyści?

O tym wszystkim, a także o społecznej mobilizacji przeciw TTIP, która zatacza coraz większe kręgi po obu stronach Atlantyku rozmawiać będą: Marcin Wojtalik (Instytut Globalnej Odpowiedzialności), Maria Świetlik (członkini Internet Society Polska oraz koalicji uwagaTTIP.pl), Jakub Grzegorczyk (OZZ Inicjatywa Pracownicza), Przemysław Wielgosz (Le Monde diplomatique – edycja polska)

TTIP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s