Fotografie ze spektaklu „Mickiewicz. Dziady. Performance” w Pradze

Dodaj komentarz
Uncategorized

 Polska Ekspozycja Narodowa „Post-Apocalypsis” otrzymała Złoty Medal 13. Praskiego Quadriennale w kategorii „Sound Design” – największego na świecie wydarzenia wystawienniczego, poświęconego sztukom wizualnym i performatywnym. To pierwszy Złoty Medal dla polskiej wystawy od 36 lat.

W zbiorze fotografii znalazDziady_0138ły się zdjęcia ze spektaklu Teatru Polskiego w  Bydgoszczy – „Mickiewicz. Dziady. Performance” w reż. Pawła Wodzińskiego – od 2014 r. dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy, reżysera i scenografa, autora tekstów teoretycznych i felietonów. Fotografie wykonała Magda Hueckel – artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka, autorka kilkunastu projektów, stypendystka i laureatka nagród fotograficznych i scenograficznych. Hueckel współpracuje z Tomaszem Śliwińskim w zakresie fotografii oraz realizacji filmów. Ich dokumentalny autobiograficzny film „Nasza klątwazostał w 2015 roku nominowany do Oscara.

Wśród najlepszych prac znalazła się także polska Ekspozycja Studencka.

Uroczyste wręczenie nagród autorom najlepszych prezentacji tegorocznego Praskiego Quadriennale odbyło się w poniedziałek wieczorem w praskim Archa Theatre. Kuratorką polskiej Ekspozycji Narodowej jest Agnieszka Jelewska. Wystawa została stworzona przez zespół artystów i ekspertów: Michała Cichego, Pawła Janickiego, Michała Krawczaka i Rafała Zapałę. Kuratorka zaprosiła do współpracy także architekta i scenografa Jerzego Gurawskiego.

„Post-Apocalypsis” to pierwszy w historii PQ i polskiej ekspozycji projekt opierający się w tak znacznym stopniu na wspólnym procesie twórczym badaczy, programistów, kompozytorów, projektantów i architektów. – To praca zespołowa i interdyscyplinarna – podkreśla Jelewska.

Koordynatorem polskich ekspozycji na PQ 2015 jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego a organizatorem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku podczas Praskiego Quadriennale swoje prace prezentuje 78 państw i regionów z całego świata, co czyni je największym na świecie wydarzeniem wystawienniczym poświęconym sztukom wizualnym i performatywnym.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s