Gazeta Wyborcza i Teatr Polski w Bydgoszczy ogłaszają akcję!

Dodaj komentarz
Uncategorized

Wenecja_Bydgoska_stara_pocztówkaJeśli mają Państwo w domach pocztówki, które zostały wysłane między latami 20. a 90. ubiegłego wieku i które z różnych powodów nie znajdują się w posiadaniu docelowych adresatów, zapraszamy do udziału w projekcie Lucy Sosnowskiej  „Aiportne”.

Kartki należy dostarczać do redakcji Gazety Wyborczej w Bydgoszczy, ul. Gdańska 27 do 13 listopada 2015 roku.

Nie gwarantujemy zwrotu pocztówek!

Punktem wyjścia dla projektu  jest kolekcja kartek pocztowych, kupowanych przez artystkę w prowadzonej przez bezdomnych Wspólnocie Emaus w Krakowie. Kartki mają różnorodną treść – niektóre z nich to konwencjonalne pozdrowienia świąteczne, inne mają formę intymnego monologu. Kolekcja liczy obecnie 71 sztuk, z których najstarsze pochodzą z lat 40-tych XX wieku. Część najprawdopodobniej nigdy nie dotarła do odbiorcy. Trzy zaadresowane są do Bydgoszczy.

Bydgoską kolekcję Lucy Sosnowska  zamierza poszerzyć, organizując wspólnie z Teatrem Polskim społeczną interwencję – akcję zbierania pocztówek. Zebrane kartki pocztowe zostaną użyte jako część wystawy-instalacji w Teatrze Polskim, część z nich zostanie ponownie dostarczona na adres wskazany przez ich nadawcę.

Powtórzenie gestu nadania kartek ma zainicjować bezpośrednią konfrontację z człowiekiem, miejscem, historią oraz czasem. Projekt zakłada spotkanie z odbiorcą pocztówki, jego bliskimi lub jeśli nie będzie to możliwe – z nowymi lokatorami mieszkania, pod adres którego zaadresowana była kartka, po latach, w roku 2015.Ten swoisty recycling pamięci ma na celu uruchomienie narracji o przeszłości (przedmiotów) i naszym stosunku do niej. Stanowić zachętę do odpowiedzi na pytania: Jak zlokalizować czas, który upłynął? Jak uchwycić obecność człowieka w czasie i w przestrzeni?

Premiera projektu odbędzie się 21 listopada w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Interwencje to stały cykl Teatru Polskiego w Bydgoszczy, którego kuratorką jest Agata Siwiak, a koordynatorką Magda Igielska. W ramach projektu zrealizowane zostały do tej pory dwa spektakle „Romville” oraz „CBAPKA (swarka)”. Patronem medialnym projektu jest DUŻY FORMAT Gazety Wyborczej.

Szczegóły na www.teatrpolski.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s