Uchodźcy na granicy: między polityką bezpieczeństwa a ekonomią polityczną | Debata

Dodaj komentarz
Uncategorized

Globalny kapitalizm znosi wszelkie granice dla przepływu kapitałów, finansów, inwestycji. Zarazem jednak buduje coraz wyższe mury między ludźmi. Jaka logika stoi za tą nierównomierną liberalizacją przepływów transgraniczych?

ISR-EGY_border_6521aUchodźcy to nie tylko produkt wojen i kryzysów, za które kraje Unii Europejskiej są współodpowiedzialne. W istocie masowe ruchy ludności są ceną globalnej ekspansji kapitału i nieodłącznym elementem jego nieograniczonej akumulacji. Czy zatem uprawnione jest twierdzenie, że to w ekonomii politycznej tkwi odpowiedź na pytanie o przyczyny kryzysu uchodźczego, który dodarł do Europy w zeszłym roku?

Jaki w tym kontekście jest sens stawiania ogrodzeń na granicach? Komu służy działalność unijnej agencji Frontex ścigającej uchodźców na Morzu Śródziemnym? Gdzie tkwi geneza i jaka jest polityczna funkcja fali antymigracyjnej ksenofobii, która niedawno zalała polskie media i pojawiła się w wypowiedziach wielu polityków? Dlaczego, mimo wysiłków granice są nieszczelne? To kwestie, które poruszymy w debacie towarzyszącej premierze spektaklu Granice w reżyserii Bartka Frąckowiaka.

W debacie prowadzonej przez Przemysława Wielgosza udział wezmą:

Draginja Nadażdin – dyrektorka polskiego oddziału Amnesty International,

Dominika Blachnicka-Ciacek – socjolożka z Uniwersytetu Londyńskiego, aktywistka w grupie Dobrowolki działającej na obszarze Bałkanów,

Jakub Grzegorczyk – politolog, działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, współautor opracowania „Uchodźcy mile widziani”,

Bartek Frąckowiak – reżyser spektaklu „Granice”.

Zapraszamy 27.02.2016 o g. 16.30. Wstęp wolny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s