Bydgoska „Inna dusza” na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/EPIZOD

Dodaj komentarz
Uncategorized

Już 23 września w Teatrze Miejskim w Gdyni rozpocznie się Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/EPIZOD. Choć w tym roku festiwal będzie miał trochę inną formę, to zaprezentowane zostaną cztery inscenizacje polskiej literatury współczesnej. Wśród nich „Inna dusza” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Bydgoska produkcja, która powstała na podstawie utworu Łukasza Orbitowskiego o tym samym tytule, swoją premierę miała 25 maja 2019 roku. Michał Siegoczyński, reżyser ceniony za przenikliwą obserwację postaci, o których mówi ze sceny, wziął na warsztat historię bydgoskiego mordercy. W swoim spektaklu szuka odpowiedzi na pytania: czym jest ów „pierwiastek zła”, który świadkowie procesu rzekomo widzieli w oczach oskarżonego? Czy chęć destrukcji przychodzi z zewnątrz, czy jest uśpiona w każdym z nas? I w końcu, co może czuć człowiek, kiedy pozbywa życia drugiego człowieka?

Warto przypomnieć, że spektakl został nagrodzony podczas 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie polskiej Sztuki Współczesnej. Nagrody indywidualne otrzymali aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy – Małgorzata Trofimiuk, Damian Kwiatkowski i Michał Surówka –  oraz dwóch aktorów gościnnie występujących na deskach TPB – Igor Kowalunas i Krzysztof Prałat.

Bydgoska „Inna dusza” znalazła się w repertuarze R@Portu, który miał się odbyć we wrześniu 2020 roku, jednak z powodu pandemii został przełożony na ten rok.

Pokaz „Innej duszy” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego  w ramach Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/EPIZOD odbędzie się 25 września o godz.20.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Obok „Innej duszy” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, podczas gdyńskiego festiwalu pojawią się trzy inne inscenizacje polskiej literatury współczesnej – „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk w reżyserii Jacka Bały z Teatru Miejskiego im. Gombrowicza w Gdyni (gospodarza R@Portu), „Życie intymne Jarosława” w oparciu o korespondencję i dzienniki Iwaszkiewicza w reżyserii Kuby Kowalskiego z Teatru Wybrzeże oraz „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej w reżyserii Macieja Gorczyńskiego z krakowskiego Teatru  Barakah.

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/EPIZOD i finał 14.edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną odbędzie się w dniach 23-26 września w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s