Festiwal Prapremier ODZYSKIWANIE w Kinie Orzeł – przegląd filmowy

Dodaj komentarz
Uncategorized

W dniach od 12 do 14 listopada, w ramach Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE odbędzie się przegląd filmowy w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury, które jest partnerem Festiwalu. Festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć trzy filmy związane m.in. z Gruzją i Białorusią.

Festiwalowy przegląd filmowy 12 listopada (piątek) o godz.17.30 rozpocznie pokaz filmu „A potem tańczyliśmy” w reżyserii Levana Akina. Bohaterem filmu jest zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani), który od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

W tym czasie do zespołu dołącza nowy tancerz, charyzmatyczny i utalentowany Irakli (Bachi Valishvili), który może stanąć Merabowi na drodze. Wspólne treningi sprawiają, że Irakli staje się nie tylko jego najgroźniejszym rywalem, ale też obiektem pożądania, które może na zawsze przekreślić jego karierę.

13 listopada (sobota) o godz. 16.00 festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć na dużym ekranie film „Początek” w reżyserii gruzińskiej reżyserki i pisarki  Dei Kulumbegashvili. Jak opisuje film Małgorzata Sadowska z Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty, gdzie „Początek” był pokazywany: Zrealizowany w ograniczającym ekranową przestrzeń formacie 1:33 „Początek” umiejętnie wykorzystuje napięcie między tym, co w kadrze, a tym, co poza nim – i chodzi tu zarówno o ludzkie, jak i boskie interwencje. Dea Kulumbegashvili umieściła akcję swojego debiutu w odizolowanej gruzińskiej wsi. Jego bohaterkę zamyka w czterech ścianach domu, w których kobietę dodatkowo ograniczają reguły życia religijnego, co potęguje wrażenie alienacji i obcości. Jakby tego było mało, Yana jest żoną lidera tutejszej wspólnoty Świadków Jehowy, odrzucanej i prześladowanej mniejszości (choć jej członkowie stąd pochodzą). W pojemnym, inspirowanym kinem Carlosa Reygadasa (producent wykonawczy), Chantal Akerman i Michaela Hanekego filmie gruzińska reżyserka eksploruje kwestie obcości (we wspólnocie, własnym domu, ale i własnym ciele), gra atmosferą terroru i sięgając po religijny wątek męczeństwa, bada granice poświęcenia. Choć okoliczności ograniczają Yanę niczym ciasny kadr, kobieta pracowicie poszerza granice swojej wewnętrznej wolności, czyniąc „Początek” jednym z najbardziej prowokacyjnych i dojrzałych debiutów ostatnich lat.

Weekendowy przegląd filmowy zakończy pokaz filmu „Czysta sztuka” w reżyserii Maksima Shvedy, który odbędzie się 14 listopada (niedziela) o godz. 18.00.

Film produkcji polsko-białoruskiej to historia zagadkowego artysty, który zjawia się w różnych częściach Mińska. Rozkłada płótno i zaczyna malować. Spod jego pędzla wychodzą tajemnicze figury geometryczne, prostokąty i kwadraty… Na ulicach miasta toczy się życie. Zaciekawieni przechodnie spontanicznie podchodzą do malarza i pytają, co tworzy. Mężczyzna nie zdradza tajemnicy, w odpowiedzi pytając, co sami widzą na płótnie. Krok po kroku coraz bliżej poznajemy artystę. To Zahar Kudin, jeden z bardziej obiecujących białoruskich malarzy. Czym są prostokąty i kwadraty, które maluje dlaczego to robi…? Rozwiązanie zagadki dla wielu będzie zaskoczeniem… Film o współczesnej Białorusi pokazanej od strony ulicy. Uchyla rąbka tajemnicy „ostatniej dyktatury Europy”.

Bilety na listopadowy przegląd filmów w ramach Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE dostępne są w kasie Kina Orzeł (ul. Marcinkowskiego 12-14).
Bilety można zakupić w godzinach otwarcia kasy biletowej (kasa MCK czynna w tygodniu w godzinach 10.00 – 20.00 oraz w weekendy na godzinę przed seansem).

Bilety na pokazy filmowe można także  rezerwować telefonicznie: 52 32 55 540 oraz e-mailowo: rezerwacje@mck-bydgoszcz.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s