Zakończenie Festiwalu Prapremier, pokazy spektakli repertuarowych oraz premiera w Gruzji – grudniowe plany Teatru Polskiegow Bydgoszczy

Dodaj komentarz
Uncategorized

Grudniowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy otworzy weekend poświęcony twórczości dokumentalnej Krzysztofa Kieślowskiego. 4 grudnia Teatr Polski przedpremierowo zaprezentuje spektakl „Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze oparty na wybranych filmach Kieślowskiego. Pokaz spektaklu połączony jest z przeglądem wspomnianych dokumentów, który odbędzie się w Kinie Orzeł. W grudniu TPB zaprezentuje także spektakl „Katyń. Teoria barw”, któremu towarzyszyć będzie debata pt. „Odzyskiwanie historii”. Grudniową propozycją dla najmłodszych będzie spektakl „Pchła Szachrajka” w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Rok 2021 Teatr Polski w Bydgoszczy zakończy premierą spektaklu „Nic o nas bez nas”, która odbędzie się w Royal District Theatre w Tbilisi.

Zakończenie Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE

Weekend 3 i 4 grudnia upłynie w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod znakiem twórczości Krzysztofa Kieślowskiego oraz Festiwalu Prapremier, który trwa w Bydgoszczy od początku października.
W Kinie Orzeł odbędzie się przegląd wybranych filmów dokumentalnych reżysera. 3 grudnia (piątek) o godz. 17.00 widzowie będą mogli obejrzeć trzy dokumenty – „Fabrykę”, „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz „Robotnicy 1971: Nic o nas bez nas”. Dzień później, 4 grudnia o godz.16.30, na ekranie Kina Orzeł pokazane zostaną filmy: „Nie wiem”, „Szpital” oraz „Gadające głowy”.

W sobotę (4 grudnia) o godz. 19.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się pokaz przedpremierowy spektaklu „Nic o nas bez nas” w reżyserii gruzińskiego reżysera Daty Tavadze. Scenariusz spektaklu, który powstaje w oparciu o wybrane scenariusze filmów dokumentalnych Kieślowskiego, przygotował gruziński dramatopisarz Davit Gabunia. Pokaz przedpremierowy spektaklu, który jest koprodukcją bydgoskiego Teatru z Royal District Theatre w Tbilisi, będzie połączony z uroczystym zakończeniem jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE.

Także 4 grudnia poznamy laureata bądź laureatkę Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira”. Werdykt jury w składzie: dramatopisarka, scenarzystka Magda Fertacz, dramatopisarka, kierowniczka literacka Teatru Polskiego w Bydgoszczy Daria Sobik oraz reżyser, dramaturg i instruktor teatralny Adam Biernacki, zostanie ogłoszony 4 grudnia (sobota) o godz. 17.00 na profilu FB konkursu oraz Festiwalu Prapremier.

Grudniowe pokazy spektaklu „Katyń. Teoria barw” połączone z debatą „Odzyskiwanie historii”

Już 11 i 12 grudnia, na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy, zaprezentowany zostanie spektakl „Katyń. Teoria barw” w reżyserii Wojciecha Farugi. Punktem wyjścia dla twórców spektaklu jest życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych. Spektakl, który powstał na podstawie dramatu autorstwa Julii Holewińskiej, będzie można zobaczyć 11 grudnia (sobota) o godz. 19.00 oraz 12 grudnia (niedziela) o godz. 17.00.

Bydgoska produkcja, która jest próbą odzyskania historii i zmierzenia się z pamięcią o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski, stała się także pretekstem do debaty pt. „Odzyskiwanie historii”, która odbędzie się po sobotnim pokazie spektaklu.

W debacie udział wezmą: dziennikarz i publicysta Marek Beylin, literaturoznawca dr hab. Tomasz Kaliściak oraz reżyser spektaklu, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Wojciech Faruga wraz z autorką tekstu, dramaturżką spektaklu i zastępczynią dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy ds. programowych Julią Holewińską. Debata odbędzie się 11 grudnia (sobota) o godz. 20.30 na Małej Scenie TPB.

„Pchła Szachrajka” – grudniowa propozycja dla najmłodszych widzów

W grudniowym repertuarze Teatru Polskiego w Bydgoszczy nie mogło zabraknąć propozycji dla najmłodszych widzów, dlatego wśród grudniowych spektakli znalazła się bajka „Pchła Szachrajka” na podstawie Jana Brzechwy wyreżyserowana przez byłego dyrektora bydgoskiej sceny Łukasza Gajdzisa.

Na inteligentną i pełną humoru opowieść o psotach Pchły Szachrajki zaprosimy widzów w grudniu aż cztery razy – 12 grudnia (niedziela) o godz. 11.00 oraz 14,15 i 16 grudnia o godz. 10.00.

Premiera w Gruzji na zakończenie roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Rok 2021 Teatr Polski w Bydgoszczy zakończy gruzińską premierą spektaklu „Nic o nas bez nas”
w reżyserii Daty Tavadze. Spektakl, który jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Royal District Theatre, zostanie zaprezentowany po raz pierwszy w Gruzji 21 grudnia. Polska premiera spektaklu planowana jest na 8 stycznia 2022 roku.

Bilety na grudniowe wydarzenia Teatru Polskiego w Bydgoszczy dostępne są na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce „KUP BILET ONLINE” oraz w kasie biletowej Teatru od środy do piątku w godz.14.00-18.00 oraz godzinę przed spektaklem.

Bilety na przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie Orzeł dostępne są w kasie kina. Bilety można także rezerwować telefonicznie (52 32 55 540) oraz e-mailowo (rezerwacje@mck-bydgoszcz.pl).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s