Majowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Dodaj komentarz
Uncategorized

W majowym repertuarze Teatru Polskiego w Bydgoszczy znalazły się propozycje zarówno dla najmłodszych widzów, starszych dzieci oraz dla dorosłych. Afisz otworzył spektakl w reżyserii Anny Smolar „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach.” Najmłodszych widzów zaprosimy na spektakl „Mleko” w reżyserii Pawła Łysaka. Kolejną propozycją będą kolorowe „Motyle.” Maj zakończy premiera spektaklu w reżyserii Michała Buszewicza pt. „Srebrny glob”.

„Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach” – na otwarcie majowego repertuaru

Próbom do spektaklu, który jest koprodukcją TPB i Teatru Komuna Warszawa, towarzyszyły  spotkania zespołu z policjantkami. Zderzenie naszych, cywili, wyobrażeń i stereotypów z ich opowieściami, stało się punktem wyjścia do przyjrzenia się umowie społecznej, w ramach której rzekomo poruszamy się wszyscy. Czy rzeczywiście ją zawarliśmy? W co gramy, kiedy zawieramy ze sobą rozmaite umowy – w domu, w szkole, w pracy, w szpitalach i w urzędach, na ulicach? Te i inne pytania zadali twórcy „Oficerek…” podczas bydgoskich pokazów, które odbyły się 6, 7 i 8 maja na Małej Scenie TPB.

„Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach”, fot. Natalia Kabanow

„Mleko”- powrót bajki dla najmłodszych widzów

Plusk, szmer, chlust, błysk spadającej mydlanej bańki pękającej, gdy ktoś chce ją złapać.
Te wszystkie bodźce towarzyszą naszym najmłodszym widzom podczas spektaklu „Mleko”, który powstał z myślą o dzieciach do 3. roku życia. W 2011 roku Paweł Łysak stworzył przedstawienie wyłącznie dla „najnajów”. Na podstawie perskiej opowieści zbudował wyjątkową inscenizację zabierającą najmłodszych w świat teatru – intensywny, dynamiczny  i angażujący ich jako pełnoprawnych widzów.
Po długiej przerwie „Mleko” powróci na bydgoską scenę. Na spektakl, który odbędzie się
18 i 19 maja o godz. 11.00 i 13.00 zapraszamy rodziców ze swoimi najmłodszymi pociechami (do 3. roku życia). Majowe pokazy „Mleka” odbędą się w Parku Kultury- Młyny Rothera
ul. Mennica 10 w Bydgoszczy.

„Mleko”, fot. Marta Mróz

O marzeniach i pasji – „Motyle” na bydgoskiej scenie

„Motyle” w reżyserii Emilii Piech to opowieść o tym, jak ważne w życiu dziecka jest rozbudzanie w nim pasji. Spełnianie marzeń, które kiełkują w ciekawych świata głowach, mogą okazać się najwłaściwszą drogą do osiągnięcia szczęścia. Spektakl opowiada również o sile determinacji, dzięki której można uzyskać to, czego tylko się zapragnie i zwalczyć wszystko, co staje się przeszkodą w spełnianiu marzeń.
Motyle to spektakl dedykowany dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym. Majowe pokazy odbędą się na Małej Scenie TPB w dniach: 20 maja o godz. 10.00, 21 maja o godz. 16.00 oraz 22 maja o godz. 11.00.

„Motyle”, fot. Karolina Biedrowska

„Życie na wypadek wojny” – ukraińsko-polski projekt Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu i Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Podczas 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt zaprezentowany zostanie spektakl „Życie na wypadek wojny.” To interdyscyplinarny projekt, który tworzą ukraińskie artystki zmuszone uciekać przed wojną. Wszystkie osiadły w regionie kujawsko-pomorskim, wszystkie chciały mówić. Ale czy da się wypowiedzieć/opowiedzieć traumę? Jak mówić o wojnie, która wciąż trwa? Jak zapanować nad emocjami, zracjonalizować doświadczenie, którego zracjonalizować się nie da?
Wraz z artystkami będziemy „uczyć się” podróżowania po nowej rzeczywistości, próbować wraz z nimi przetrwać, walczyć, chować się czy zdobywać nowe umiejętności. A wszystko to przetkane autentycznymi historiami zebranymi przez twórczynie w sieciach społecznościowych.
Premiera spektaklu, który jest wspólnym projektem Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Teatru Polskiego w Bydgoszczy, odbędzie się 25 maja o godz. 20.00 podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Widzowie Festiwalu będą mieli możliwość obejrzeć ten spektakl także 26 i 27 maja o godz. 18.00. Pokazy odbędą się w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu przy placu Teatralnym (Scena na Zapleczu).

Premiera „Srebrnego globu” na zakończenie maja w TPB

Majowy repertuar Teatru Polskiego w Bydgoszczy zamknie premiera spektaklu „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza, który inspirowany jest powieścią Jerzego Żuławskiego pt. „Na srebrnym globie.” 
Pięciu śmiałków, umieszczonych w pocisku- kapsule kosmicznej, wyprawia się na księżyc. Spodziewają się oni dotrzeć na niewidoczną  stronę planety i stworzyć tam świat lepszy niż ziemski. Jednakże odcięci od łączności z ojczystą planetą i pozostawieni sami sobie dają początek plemieniu księżycowemu dalekiemu od ich marzeń. 
Spektakl „Srebrny glob” przymierza się do wielkich narracji o zdobywcach, zwycięzcach i zbawicielach. Opowiada o próbach odcięcia się od ziemskich błędów i mimowolnym ich powtarzaniu. Przeciwstawia im narrację o chęciach, próbach i nieporadnościach, które swoje słabości próbują maskować wielkimi gestami. 
Jak zdradzają twórcy, „Na srebrnym globie” – młodopolskie science fiction Jerzego Żuławskiego jest pretekstem dla przetestowania możliwości zaczynania od nowa z czystą kartą. Czy wyprawa na księżyc pozwoli na uniknięcie tego co dręczy nas na ziemi? Czy można zostawić za sobą wszystkie ziemskie błędy i na „srebrnym globie” nie popełnić ich ponownie? 
Na premierę spektaklu zapraszamy 27 maja o godz. 19.00 do pawilonu przy ul. Gdańskiej 47a. Kolejne pokazy odbędą się 28 i 29 maja o godz. 19.00.

Bilety na spektakle repertuarowe są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s