„Srebrny glob” na motywach powieści science-fiction Jerzego Żuławskiego – najnowsza premiera Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Dodaj komentarz
Uncategorized

Majowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy zamknie premiera spektaklu „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza. Tekst sceniczny autorstwa Buszewicza oparty został na motywach powieści fantastyczno-naukowej Jerzego Żuławskiego „Na srebrnym globie: rękopis z Księżyca”, będącej pierwszą z części „Trylogii księżycowej”.

Jerzy Żuławski w swojej młodopolskiej fantazji z 1902 roku opowiada o wyprawie na księżyc pięciu śmiałków, umieszczonych w pocisku-kapsule kosmicznej. Spodziewają się oni dotrzeć na niewidoczną stronę księżyca i stworzyć tam świat lepszy niż ziemski. Odcięci od łączności z ojczystą planetą i pozostawieni sami sobie dają początek plemieniu księżycowemu dalekiemu od ich marzeń.
„Srebrny glob” przymierza się do wielkich narracji o zdobywcach, zwycięzcach i zbawicielach. Opowiada o próbach odcięcia się od ziemskich błędów i mimowolnym ich powtarzaniu. Przeciwstawia im narrację o chęciach, próbach i nieporadnościach, które swoje słabości próbują maskować wielkimi gestami.

Premiera spektaklu „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza odbędzie się 27 maja (piątek) o godz. 19.00 w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a, pokazy popremierowe zaplanowane zostały na 28 maja (sobota), godz. 19.00 oraz 29 maja (niedziela), godz. 19.00. Spektakl powróci także przed przerwą wakacyjną – 24, 25 oraz 26 czerwca, również o godz. 19.00.

Na deskach Teatru Polskiego, w rolach uczestników wyprawy, pojawią się aktorzy TPB – Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Karol Franek Nowiński, Emila Piech, Michalina Rodak, Michał Surówka, Jakub Ulewicz oraz Małgorzata Witkowska, a w niepokojący nastrój wprowadzi muzyka jednej z najbardziej wyrazistych współczesnych polskich kompozytorek – Aleksandry Gryki oraz reżyseria światła i scenografia Katarzyny Borkowskiej. Wśród twórców bydgoskiej produkcji znaleźli się także Michał Dobrucki (kostiumy, wideo) oraz Adam Pakieła (inspicjent).

Fot. Ola Rzęska

Bilety dostępne są w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s