Aleksandra Bielewicz wyróżniona za „Kierunek zwiedzania” na 12. Forum Młodej Reżyserii

Dodaj komentarz
Uncategorized

W niedzielę 20 listopada podczas finału tegorocznej 12. edycji Forum Młodej Reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, jury w składzie: Malina Prześluga, Jacek Jabrzyk oraz Adam Orzechowski, postanowiło przyznać wyróżnienie w wysokości dwóch i pół tysiąca złotych dla Aleksandry Bielewicz (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie) za reżyserię spektaklu „Kierunek zwiedzania”!

Teatr Polski w Bydgoszczy | Festiwal Nowe Epifanie | AT w Warszawie

Spektakl „Kierunek zwiedzania” inspirowany książką Marcina Wichy o tym samym tytule to próba spaceru po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza, do którego zaproszeni zostaną widzowie.

Racjonalność nas zjada, doświadczenie obecności drugiego człowieka staje się coraz bardziej nieosiągalne, doświadczenie duchowe wymyka się jakiejkolwiek narracji. Jak opowiedzieć o tym, co niewyrażalne? Jak wyjść poza martwe kanony, uwolnić się od wszelkich imitacji? Potrzebujemy wejść w ciemność i pustkę – wyzerować czas, wyzerować sztukę. Wykonać radykalny gest, jak Kazimierz Malewicz, kiedy w 1915 namalował Czarny kwadrat na białym tle.

Każda rewolucja wymaga jednak ofiary. Każdy postęp wynika z historii upadku człowieka, który mimo niedoskonałości i lęków, walczy do końca o to, w co wierzy. Jaki jest los pozostawionych światu radykalnych gestów? Co pozostało z wielkiego poświęcenia? Czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na różnorodność w odbiorze rewolucyjnych ideałów? I czy w cokolwiek jeszcze wierzymy?

Aleksandra Bielewicz V r. KR AT w Warszawie
Studentka V roku kierunku reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie, absolwentka Uniwersytetu Paris 3 Sorbonne Nouvelle oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z Radkiem Rychcikiem oraz Michałem Walczakiem. Jej spektakle pokazywano na Festiwalu FIST w Belgradzie, Istropolitana Project w Bratysławie, Festiwalu Warszawa Singera, Festiwalu Monodramu w Tychach, Mozart Junior w Warszawie, Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Uczestniczyła w warsztatach z Romeo Castelluccim, Ivo van Hove, Krzysztofem Warlikowskim na Teatralnym Biennale w Wenecji. Uczestniczka prób „Imagine” Krystiana Lupy oraz Sceny Nowej Dramaturgii w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Debiutowała w Teatrze Polskim w Bydgoszczy („Kierunek zwiedzania”, Festiwal Nowe Epifanie). Współpracowała z Nowym Teatrem, Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach, TR Warszawa, Teatrem Studio.

Więcej o konkursie i nagrodach tutaj: http://krakow.ast.krakow.pl/aktualnosci/12-forum-mlodej-rezyserii/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s