Dziadek Dred – gwiazda z okładki Psiego Kalendarza Literackiego szuka „czterech kątów”

Dodaj komentarz
Uncategorized

Historia Dreda

Dziadek Dred miał szczęście, że trafił na dobrego kierowcę. Dred wyszedł z rowu na drogę i upadł przed nadjeżdżającym autem. Kierowca zabrał go do auta i odwiózł do Rytlowa. Po pierwszy badaniach okazało się, że jest to piesek „starszy od węgla” i że jest niestety w koszmarnym stanie. Chory, słaby, cały oblepiony płotem, praktycznie zjadany przez pchły. Nie był też w stanie sam utrzymać się na nogach. Po wyczyszczeniu i skróceniu futra okazało się, że psiak ma nowotwór.

Piesek, który otrzymał imię Dziadek Dred, po kilku dniach zaczął znów chodzić i był gotowy na pierwsze eksploracje. Odczekaliśmy aż jego ogólny stan się poprawi, a następnie lekarz przeprowadził zabiegi usunięcia  zmian. Na szczęście wszystko się udało i Dziadek czuje się lepiej. Ma duży kojec, budę wyłożoną słomą, koleżankę  owczarkę, codziennie chodzi na spacery i dostaje dobre jedzenie. Bardzo  dużo  śpi. Przypuszczamy, że to najszczęśliwszy  czas w jego życiu i być może pierwszy raz, kiedy czuje się bezpiecznie. Szukamy mu dobrego domu, w którym zazna w końcu miłości i prawdziwego ciepła.

Jak adoptować?

Pytania na temat adopcji należy kierować na: adopcje@psypanimagdy.pl; informacje można też uzyskać telefonicznie: +48 535 815 820. Bieżące informacje na temat schroniska i jego podopiecznych znajdują się na: www.psypanimagdy.pl i na profilu Przytuliska na Facebooku: Bezdomniaki z Rytlowa.

„Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2023”

„Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa” wydawany jest od 2020 roku z inicjatywy grupy przyjaciół rytlowskiego przytuliska. Kalendarz wydawany jest przy wsparciu Fundacji Miasto Literatury a w jego tworzenie angażują się poetki i poeci, którzy udostępniają swoje wiersze. 

Celem „Psiego kalendarza literackiego” jest wsparcie podopiecznych Przytuliska dla Bezdomnych Zwierząt „Psy Pani Magdy” w Rytlowie (Świętokrzyskie);

chociaż prowadząca Przytulisko w Rytlowie Magda Stojek może pochwalić się dużą ilością szczęśliwych adopcji, to pod jej opieką przebywa wielu psich seniorów a także wiele psów schorowanych i straumatyzowanych, które mają stosunkowo nieduże szanse na znalezienie domu.

To z myślą o tych właśnie psach zainicjowaliśmy „Psi kalendarz literacki”. W latach 2020-22 wpływy ze sprzedaży kalendarza przekazane na rzecz rytlowskiego Przytuliska wyniosły ok. 150.000 zł. Wszystkie zebrane ze sprzedaży kalendarza środki przeznaczane są na rozbudowę rytlowskiego przytuliska, poprawę warunków bytowania psich seniorów a także na leczenie podopiecznych Przytuliska. Wszystkie osoby zaangażowane w powstawanie kalendarza swoja pracę wykonują bezpłatnie.

W latach 2020-22 w „Psim kalendarzu literackim” pojawiły się portrety ponad 40 psów, spośród których zdecydowana większość znalazła domy. Kalendarz to nie tylko sposób na pozyskanie środków na działanie Przytuliska, ale przede wszystkim skuteczne narzędzie szukania domów dla jego podopiecznych. W latach 2020-22 w „Psim kalendarzu literackim” opublikowaliśmy 36 wierszy polskich poetek i poetów. Wśród poetek i poetów, którzy postanowili wesprzeć naszą akcję znaleźli się m.in. Wojciech Bonowicz, Marta Eloy Cichocka, Krystyna Dąbrowska, Tomasz Goslar, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj, Jarosław Mikołajewski, Leonard Neuger, Joanna Oparek, Alicja Rose, Michał Rusinek, Krzysztof Siwczyk, Justyna Bargielska, Sebastian Brejnak, Jerzy Jarniewicz, Jakub Kornhauser, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Edward Pasewicz, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Tomasz Różycki, Ilona Witkowska, Urszula Zajączkowska, Olga Tokarczuk, Miłosz Biedrzycki, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Marcin Sendecki, Elżbieta Tabakowska, Nina Manel, Małgorzata Oczak, Maciej Melecki, Agnieszka Wolny-Hamkało, Arkadiusz Kremza, Adam Pluszka, Krzysztof Czyżewski, Marcin Baran.

„Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2023” to 17 psich bohaterów sportretowanych przez Marcina Olivę Soto. Ada, Bawarka, Cheops, Ćwiartek, Dora, Dred, Gres, Hetman, Juka, Karczoch, Kira, Kleszcz, Maniek, Negra, Piega, Plastuś, Przymiar – wszystkie psy z kalendarza szukają domów. „Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2023” to 12 wierszy polskich poetek i poetów. Wśród autorek i autorów znajdują się: Magdalena Bielska, Grzegorz Kasdepke, Julian Kornhauser, Marcin  Orliński, Joanna Roszak, Barbara Sadurska, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Dorota Szatters, Adam Wajrak. „Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2023” to również jedenaście partnerskich teatrów, które wspierają naszą akcję na rzecz Przytuliska w Rytlowie, włączając się również w działania proadopcyjne. Wśród partnerskich teatrów znajdują się: Gdański Teatr Szekspirowski, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Nowy Teatr w Warszawie, Teatr Capitol we Wrocławiu, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Powszechny w Warszawie, TR Warszawa. W siedzibach w/w teatrów kalendarze będą dostępne w drugiej połowie stycznia.

Jaka jest cena kalendarza?

Cena kalendarza to 39,99 zł

W jaki sposób można zamówić „Psi kalendarz literacki”?

Kalendarz można zamówić online. Wystarczy wpłacić 39,99 zł na konto: 

Schronisko Rytlów, 25 1090 1665 0000 0001 5238 0168, z dopiskiem: „Darowizna dla Bezdomniaków z Rytlowa”, a następnie wysłać na psikalendarzliteracki@gmail.com potwierdzenie dokonanego przelewu wraz z adresem, na który kalendarz powinien zostać wysłany. Wysyłka kalendarzy rozpocznie się w drugiej połowie stycznia. 

Czy „Psi kalendarz literacki” dostępny jest stacjonarnie?

Kalendarze dostępne są stacjonarnie w Bydgoszczy, Gdańsku, Gnieźnie, Krakowie, Łodzi, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu, w  Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Nowym Teatrze w Warszawie, Teatrze Capitol we Wrocławiu, Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Powszechnym w Warszawie, TR Warszawa. 

W w/w instytucjach można pobrać kalendarz a następnie dokonać wpłaty 39,99 zł na konto: Schronisko Rytlów, 25 1090 1665 0000 0001 5238 0168, z dopiskiem: „Darowizna dla Bezdomniaków z Rytlowa”. 

W TPB Kalendarze dostępne są w kasie Teatru (wejście od Parku Kochanowskiego, od ul. 20 stycznia 1920 r.)

Wszelkie pytania na temat kalendarza należy kierować na adres: psikalendarzliteracki@gmail.com

Gdzie mogę uzyskać informację na temat psów z kalendarza / adopcji / Przytuliska w Rytlowie?

Pytania na temat adopcji należy kierować na: adopcje@psypanimagdy.pl; informacje można też uzyskać telefonicznie: +48 535 815 820. Bieżące informacje na temat schroniska i jego podopiecznych znajdują się na: www.psypanimagdy.pl i na profilu Przytuliska na Facebooku: Bezdomniaki z Rytlowa. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s