VHS/ Visual Homemade Stories (Bydgoszcz)

Dodaj komentarz
Uncategorized

Bydgoska zbiórka domowych nagrań VHS mieszkańców, mieszkanek i osób mieszkających w Bydgoszczy.

koncept i koordynacja projektu | Klaudia Hartung-Wójciak

W ramach projektu VHS/ Visual Homemade Stories (Bydgoszcz) katalogujemy oraz odzyskujemy zapomniane i porzucone nagrania domowe VHS osób mieszkających w Bydgoszczy.

To właśnie w prywatnych archiwach możemy odnaleźć najistotniejsze wizualne opowieści o rzeczywistości doby transformacji prowadzone w ramach dialektyki obrazów małych codzienności i wielkich historii. Wracając do VHS – nośnika generującego niegdyś kreatywne systemy wymiany i wspólnoty, zamierzamy prywatne nagrania uczynić znów wspólnymi.
Czy domowe nagrania wideo mogą stać się przestrzenią do wytworzenia własnej opowieści? W jaki sposób pracować z potencjałem nostalgicznym obrazów transformacji?

Osoby zainteresowane przekazaniem swoich prywatnych nagrań VHS do digitalizacji i archiwizacji, proszone są o przekazanie nośników do kasy Teatru Polskiego w Bydgoszczy (od środy do piątku w godzinach 14.00-18.00 oraz na godzinę przed spektaklem) lub po uprzednim kontakcie (885 60 70 90) poza godzinami powyższymi.
Po procesie digitalizacji Organizator zobowiązuje się do zwrotu nośników – kaset VHS, płyt DVD i in., właścicielce/właścicielowi (do 90 dni od dnia przekazania materiału video).

Przekazane nagrania VHS zostaną zdigitalizowane i zamieszczone w wewnętrznym archiwum Teatru Polskiego w Bydgoszczy. nagrania będą materiałem wyjściowym do stworzenia autorskiej partytury scenicznej, a w przyszłości spektaklu/performansu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Przekazanie prywatnych nagrań VHS jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Regulamin, oświadczenie oraz klauzula informacyjna dostępne tutaj: REGULAMIN | ZAŁĄCZNIK NR 1 – ZGŁOSZENIE UDZIAŁU | KLAUZULA INFORMACYJNA
lub w kasie TBP, lub w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy.

Nagrania można przekazywać do dnia 19 marca 2023 roku w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.


WARSZTATY KONTEKSTOWE VHS/ Visual Homemade Stories (Bydgoszcz)

Wszystkie osoby uczestniczące w zbiórce domowych nagrań VHS zapraszamy także do udziału w warsztatach kontekstowych z reżyserką i kuratorką projektu Klaudią Hartung-Wójciak. Spotkania będą odbywać się w trybie cotygodniowym wg podanych terminów. Uczestnicy zostaną zaproszeni do dyskusji kontekstowych wokół prywatnych nagrań oraz pracy improwizacyjnej z materiałami audiowizualnymi, prowadzonej na podstawie autorskiej partytury tekstowej VHS/ Instrukcja Obsługi Przeszłości Klaudii Hartung-Wójciak.

Liczba uczestników: 15 osób
Termin: pod koniec marca (dokładny termin podamy wkrótce)


Partnerzy Wydarzenia: Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Fundacja Sztuk Performatywnych „Nostalgic Boys”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dra Witolda Bełzy w Bydgoszczy


Partnerem projektu jest Miasto Bydgoszcz.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

fot. Marek Chełminiak | archiwum Polska Press | dzięki uprzejmości Polska Press Grupa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s