„Korowód w tęsknocie. Opór” – pokaz spektaklu

Dodaj komentarz
Uncategorized

21 marca (wtorek) o godz.18.00 na Małej Scenie TPB odbędzie się pokaz spektaklu „Korowód w tęsknocie. Opór” Teatru Ruchu Umownie Ewidentnego „TRUE”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie JUVENKRACJA.

Rezerwacja biletów: stowarzyszenie.juvenkracja@gmail.com; tel. 501 347 402.

Osoby z niepelnosprawnością i ich opiekunowie nie płacą za bilet.

O teatrze:

Teatr Ruchu Umownie Ewidentnego „TRUE” – Polski Teatr Tańca Tancerzy z niepełnosprawnościami / Laboratorium Idiomów i Idiochoreografii ze sceną w Szczecinie. TRUE pełni rolę pedagogicznego praxis, twórczości artystycznej i naukowo-badawczej nad swoistą kulturą taneczną. To pierwszy w Polsce zespół złożony wyłącznie z tancerzy z niepełnosprawnościami. W pracy artystycznej nie chodzi jednak o niepełnosprawność lecz o sztukę. Dzięki rozpoznawalnym „Korowodom” TRUE stał się równocześnie laboratorium społecznym. W spektaklach angażujących widza-uczestnika walczy o przełamywanie barier w obszarze postrzegania niepełnosprawności jako inhibitora działań twórczych i (samo)marginalizacji rozwoju artystycznego tancerzy z niepełnosprawnościami. TRUE założył Jerzy Norbert Grzegorek – doktor nauk społecznych w dziedzinie pedagogiki, tancerz, choreograf i choreolog, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie taniec. W 2014 roku zrealizował z TRUE pierwszy spektakl zatytułowany „Korowód w Fado” z zespołem tancerzy niewidomych. Kolejny, wystawiony po siedmiu latach przerwy to „Korowód w Bluesie. Mandala” z zespołem tancerzy z różnymi niepełnosprawnościami z premierą w 2021 roku. 2022 to rok spektaklu „Korowód w Tęsknocie. Opór”.

O spektaklu „Korowód w Tęsknocie. Opór”:

Najnowszy Korowód TRUE jest o nas, o każdym z osobna i razem wziętych, o naszych tęsknotach i stawianym oporze. Tęsknimy przecież za czymś, za kimś, do kogoś, do czegoś. Stawiamy opór czemuś, komuś. W narracji zarówno tęsknota jak i opór staje się wielowymiarowy i wielopoziomowy poprzez bezpośredni udział widza i lustro tęsknoty-oporu. Widz jest równocześnie mieszkańcem miasteczka. Zna doskonale każdego z partyzantów. Korowód ze swoistym utworem przewodnim Bella Ciao zrodził się w styczniu 2022 roku. Reżyser nie spodziewał się tego co stanie się w miesiąc później. Wszyscy obecni (zarówno widzowie jak i tancerze) w spektaklu stają się uczestniczącymi aktorami w aktualnych wydarzeniach.

Akcja rozpoczyna się powrotem partyzantów z lasu do swojego miasteczka. Mieszkańcy (widzowie) witają swoich bliskich rzucając im kwiaty. Początek narracji jest równocześnie końcem opowieści a koniec staje się początkiem. Akcja przenosi wszystkich do lasu. Partyzanci trwają tam w oczekiwaniu na konieczność zdarzeń nawiązując do scen z życia. Owe retrospekcje przeradzają się w narracje ciała i umysłu w kolejnych choreoidiomatach z udziałem animowanej przez widzów i tancerzy intencyjnej i barwnej scenografii. Każdy z nas, tak jak i partyzanci  tęskni za czymś, za kimś, do kogoś, do czegoś. Każdy z nas stawia opór: czemuś, komuś. Korowód domykający opowieść w indywidualnych i zbiorowych narracjach jest równocześnie nowym otwarciem.  Partyzanci opuszczają miasteczko idąc do lasu. Mieszkańcy żegnają ich pełni niepokoju i radości zarazem. Wydaje się, że zarówno partyzanci jak i mieszkańcy doskonale wiedzą, że Ci pierwsi raczej nie powrócą. 

„Korowód w Tęsknocie. Opór” czas: 85 min. (bez przerwy).

Reżyseria, scenografia, scenariusz, choreografie: Jerzy N. Grzegorek

Tancerze/ Korowód: Carmen Siekierzycka (wózek); Alicja Czarnuszka (słabowidząca); Agnieszka Ksiąg (niewidoma); Janusz Bak (słabowidzący); Łukasz Baran (Zespół Downa); Danuta Łuszczek (słabowidząca).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s